Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Użytkowanie samochodu osobowego – jak zaliczyć do kosztów więcej niż 150 tys. zł?

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie wraz z początkiem 2019 roku, ustawodawca wprowadził szereg ograniczeń, uniemożliwiających zaliczenie do kosztów podatkowych samochodów, których wartość przekracza 150 tysięcy złotych. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które pozwalają w sposób legalny obejść to ograniczenie. Co trzeba zrobić, aby zaliczyć do kosztów samochód, którego kwota zakupu była wyższa niż 150 tysięcy złotych?

Limit amortyzacji samochodów osobowych od 2019 roku – na czym polega?

Zgodnie z nowelizacją przepisów o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, ustawodawca podwyższył limit amortyzacji aut osobowych z wcześniejszych 86 tysięcy złotych do 150 tysięcy złotych. Choć rozwiązanie to może wydawać się korzystne dla osób kupujących auta ze średniej półki cenowej, nie jest już tak atrakcyjne dla przedsiębiorców nabywających droższe pojazdy, przekraczające przyjęty przez ustawodawcę pułap. Limit amortyzacji samochodu firmowego, zaliczanego do kosztów trwałych, wynosi obecnie 150 tysięcy złotych. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może wliczyć do kosztów podatkowych więcej niż ten limit.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Jak zaliczyć do kosztów więcej niż 150 tysięcy złotych?

Jeżeli nabywca kupi samochód i wprowadzi go do ewidencji środków trwałych (w przypadku nabycia od 2019 roku), dokonując zbycia samochodu nie uda się zaliczyć do kosztów więcej niż 150 tysięcy złotych. Istnieje kilka możliwości, które pozwalają zaliczyć do kosztów podatkowych więcej niż założony w ustawie limit. Jednym z rozwiązań może być leasing połączony z kupnem i amortyzacją – wówczas w ramach leasingu przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć 150 tysięcy złotych. Osoby, które decydują się na zakup samochodu droższego niż 150 tysięcy złotych, powinny rozważyć, czy nie będzie korzystne połączenie leasingu z kupnem, lecz nie z amortyzacją. W takiej sytuacji nie należy wprowadzać zakupionego samochodu do ewidencji środków trwałych. Optymalny czas trwania umowy leasingowej w takim przypadku wynosi od 4 do 5 lat.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM