Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum
Zadzwoń!

602 753 257

22 65 20 884

Godziny otwarcia: Pon - Pt: 08:00 - 16:00

Fakturowanie usług medycznych. Jak robić to poprawnie?

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że podmioty świadczące usługi w zakresie opieki zdrowotnej są zwolnione z obowiązku VAT, choć warto nadmienić, że zwolnieniem tym nie są objęte wszystkie usługi medyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że pacjent po skorzystaniu z usługi może poprosić o wystawienie faktury i ma prawo ją otrzymać. W jaki sposób powinno się prawidłowo fakturować usługi medyczne?

Zwolnienie z VAT dla podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Kogo dotyczy?

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, istnieje grupa usług i zawodów zwolnionych z obowiązku VAT. Należą do nich lekarze, technicy medyczni, lekarze stomatolodzy, technicy dentystyczni, pielęgniarki, położne, dietetycy, ratownicy medyczni, laboranci, fizjoterapeuci oraz instruktorzy terapii zajęciowych i terapii uzależnień (wykazane w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r.). Zwolnienie z VAT dotyczy każdego zawodu medycznego, który ma za zadanie ratować życie i zdrowie pacjenta. Reprezentanci każdego z powyższych zawodów nie mają obowiązku wystawiania faktury VAT za każdą dokonaną sprzedaż na rzecz odbiorcy.

Biuro rachunkowe PARTNER Warszawa Centrum

Co powinno znaleźć się w fakturze wystawionej przez lekarza?

Lekarzy świadczący usługi opieki medycznej w ramach własnej działalności są zobowiązani wystawić fakturę każdemu pacjentowi, który ich o nią poprosi. Na dokumencie powinny znaleźć się informacje takie jak:

  • data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa podatnika oraz nabywcy usługi,
  • datę dokonania lub zakończenia wykonania usługi medycznej,
  • rodzaj usługi,
  • zakres wykonanych usług,
  • cena jednostkowa usługi,
  • kwotę należności ogółem
  • w przypadku zwolnienia z VAT dodatkowo informację w sekcji „Uwagi”: usługa medyczna zwolniona z VAT- art.43. ust.1, pkt 18-20 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Lekarze muszą na fakturze wskazać ustawę, na podstawie której są uprawnieni do zwolnienia od podatku. Wykaz elementów, które lekarz powinien zawrzeć na fakturze, znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku. Wsparcie w poprawnym wystawieniu dokumentów oferuje biuro rachunkowe Warszawa.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM